Rodinný dům ve Vranově

 • Místo

  Vranov

 • Klient

  Soukromý

 • Typ

  Novostavba

 • Studie

  2024

Majitelé koupili pozemek na kraji klidné obce s výhledem do kopcovitých lesů Drahanské vrchoviny. Kousek od pozemku se nachází turistické stezky a cyklostezky vedoucí například ke zřícenině hradu, studánce nebo malému vodopádu. Tento venkovský výraz místa jsme se v návrhu snažili zachovat klasickým tvarem domu s jednoduchou sedlovou střechou.

Ačkoli se dům v pohledu z ulice jeví jako dvoupodlažní s podkrovím a garáží, díky svažitému terénu jsme mohli přidat částečně zasypané podzemní podlaží s velkorysým zasklením. Do něj jsme umístili hlavní obytnou místnost a dětské pokoje, které mají krásný výhled do zahrady.

Vstup zachovaný z ulice jsme doplnili o vjezd do dvougaráže s možností venkovního parkování. Zahrada v jižní části pozemku je přístupná z hlavního obytného prostoru v nejnižším podlaží.

V přízemí jsme navrhli hlavní obytný prostor s dvojicí dětských pokojů, z nichž jeden bude zpočátku fungovat jako společná dětská herna. Na jídelnu s kuchyní navazuje terasa s výhledem do zahrady pro společné letní obědvání a večerní dýchánky. Vstupní patro domu nabízí prostorné zádveří s návazností na dvougaráž a halu schodiště. Sem jsme také umístili hlavní ložnici s hygienickým zázemím.

Hlavní obytná místnost bude sloužit jako místo společného trávení času. K velkému prosklení do zahrady jsme navrhli venkovní rolety, které pomůžou při odpoledním slunci.

Druhé nadzemí podlaží jsme navrhli jako pracovní. S dostatkem klidu a výhledy do okolí pro správnou dávku inspirace. V podkroví jsme umístili spací podestu pro příležitostné přespání hostů. Vzniká v rámci převýšeného prostoru půdy a je přístupná po žebříku z pracovny.

Podobné
projekty