Rodinný dům v Lošticích

 • Místo

  Loštice

 • Klient

  Soukromý

 • Typ

  Novostavba

 • Studie

  2020

Daleké výhledy, slunce i vítr ze všech stran. Parcela pro dům je součástí nově vznikající skupiny rodinných domů, která si svůj charakter teprve vytváří. Pro návrh byla určující především orientace k cestě na jihozápadě a k okolním domům, které budou stát z obou stran v minimálních rozestupech.

Jasně daná uliční čára, vjezd na hranici parcely, poměrně těsné sevření sousedními domy na dlouhých, úzkých parcelách a uliční fasáda orientovaná na jihovýchod ke slunci. Koncept návrhu na to reaguje vysunutím obytného prostoru směrem do zahrady, kde můžeme využít sluneční světlo z východu a jihu. Výhled na severovýchod do zahrady bude přes koupací biotop.

Přízemní křídlo spolu s odsazenou garáží vytváří soukromý dvůr, který může sloužit jako funkční rozšíření vnitřního prostoru. Pás pozemku mezi plotem a jihovýchodní stranou domu vyplňuje malý dvorek s okrasnou výsadbou, do kterého je výhled z jídelny i jednotlivých pracovních místností. Tento často hluchý prostor tak získává důležitou funkci a obohacuje vnitřní prostor domu.

Přízemí dominuje centrální hala s horním osvětlením, ze které je možný přístup do všech částí domu. Do soukromé části s hlavní ložnicí, pracovní části s laboratoří a technickou místností i do hlavního obytného křídla a pokojů v podkroví.

Pokoje v podkroví jsou vždy přes celou šířku domu se symetrickými vstupy přímo pod hřebenem střechy. Díky tomu vynikne charakter podkrovního prostoru prosvětleného ze dvou stran velkými vikýři. Vznikají tak vzdušné a dobře využitelné pokoje při zachování nízké proporce celého domu. Výhledy do otevřené krajiny pro inspiraci a denní snění dostanou děti jako bonus.

Podobné
projekty